Az év legcsodálatosabb darts-meccsén Barny kiverte a világelsőt

2015. december 30. 10:44 - Denis Potvin

Még csak a nyolcaddöntőnél tartunk, de már olyat láthattunk, amire minden darts-rajongó csak elégedetten csettinthetett, de aki eddig nem szerette ezt a sportot, az is a szívébe zárta. Raymond van Barneveld elképesztő meccsen, hét szettben győzte le a világelső Michael van Gerwent. Negyeddöntőbe a jutott, méghozzá elképesztő játékkal Gary Anderson, a kétszeres világbajnok Adrian Lewis, valamit James Wade és Michael Smith is. Fantasztikus meccsek napja volt a kedd.

cxbwrriw8aauoko.jpgA nap úgy kezdődött, hogy a második forduló utolsó meccsén, hogy a korábbi BDO-világbajnok Jelle Klaasen hat szettben legyőzte a 14. helyen kiemelt angol Mervyn Kinget, így a holland készülődhet majd a Phil Taylor elleni csatára. Aztán következtek a negyeddöntőbe jutásért kiírt meccsek és kora délután nagy csoda nem történt.

11/39 - 28% Kiszálló% 15/47 - 32%

Előbb Michael Smith egészen fantasztikus játékkal győzte le a holland Benito van de Past. Smith kereken eg tucat 180-ast szórt a meccs során, csak az első szettben tudta őt a holland megszorongatni, de de Smith-nek akkor is volt egy tízníilas kiszállója. Aztán 11 nyilassal, legveszteség nélkül hozta a második kört, a végén egy 72-es kiszállóval. Az utolsó két szettben pedig mindössze egy leget veszített 2013 junior világbajnoka. Sőt olyan statisztikát is fel tudott mutatni, hogy a legenkénti első kilenc nyilának átlaga 123 fölött volt. Egyedül a kiszállók nem mentek úgy, ahogy azt elvárta magától.

12/39  30.77% Kiszálló% 4/14   28.57%

A délután zárásaként James Wade nyert Jamie Caven ellen. Az első szettben egy 180-assal nyitott Wade. Csak kétszer brékelt, de az elsőnél ez egy 76-os kiszállóval sikerült neki. Jött a második szett és Caven egyenlíteni tudott, a meccs legmagasabb kiszállóját is ekkor produkálta, egy 127-esel fejezte be a leget. Az utolsó két legben is voltak Cavennek pillanatai, de Wade uralta a meccset és majdnem 41 százalékos hatékonysággal dobálta akiszállókjat.

13/32  40.63% Kiszálló% 9/32  28.13%

Az esti programban Adrian Lewis hihetetlen magabiztossággal dobta ki az osztrák Mensur Suljovicot, akin a végénlátni lehetett, hogy annak is nagyon örült, hogy eddig eljutott. Az első szett sima 3:0 volt, majd az első 180-anasával legalább egy leget hozni tudott, de aztán Lewis egy 40-es, egy 121-es, és egy 48-as kiszállóval lerendezte a szettet. A harmadik leg szoros volt, de csak az eredmény miatt, Suljovicnak volt esélye szettet nyerni, de 2:2 után Lweis egy dupla néggyel lezárta. A negyedik szett egy fantasztikus 161-es kiszállóval kezdőött. Suljovic még egyszer nekiveselkedett, hozott egy leget, de a végén ő ment gratulálni a továbbjutó Lewisnak.

12/30  40% Kiszálló% 4/17  23.53%

És aztán jöttek az igazi nagyágyuk. Előbb a világbajnoki címvédő Gary Anderson feszült a 15. kiemelt holland Vincent van der Voortnak, de a nagy csata elmaradt. Olyannyira, hogy van der Voort erejéből miindössze egyetlen legre futotta Anderson hét 180-ast dobott, 101,58-as átlagot produkált és volt egy 121-es kiszállója is. Andersonnak az első szettben volt egy 134,6-os kilenc nyilas átlaga is. Összesen 13 leg volt a meccsen, a holland csak kilencszer dobhatott kiszállóra, az első és egyben utolsó legjét pedig a negyedik szettben nyerte meg.

12/30  40% Kiszálló% 1/9  11.11%

És jött a vb eddigi legnagyobb meccse, amely óriási meglepetéssel ért véget. Raymond van Barneveld kiverte a világelső Michael van Gerwent! Méghozzá zseniális játékkal. Az első szettet a világelső - miután megdobta az első 180-át - rögtön egy 127-es bullos kiszállóval kezdte, majd még egy 180-at dobva a második leget is elvitte. Barney egy dupla 8-as találattal szépített a szettben, de MVG ugyanezen a duplán megnyerte azt. Gerwen egy dupla 10-el újra leget nyer, de a másik holland nagyágyú Barney kiegyenlít egy olyan legben, ahol mindketten dobtak egy-egy maximumot. A következő két leget és ezt a szettet az ötszörös világbajnok nyeri, előbb egy fantasztikus 121-es kiszállóval, majd egy dupla 5-el.

A tűzijáték folytatódik, Barneveld a 3. maximuma segítségével előnyt szerez, amire válaszul Gerwen egy 11 nyilas leget dob. Következő két leget is megosztva nyerik az urak, majd a szettért Barney egy 174-es hajrát követően kirepül 64-ről. Gerwennél elgurul a gyógyszer és simán 3-0-ra nyeri a negyedik szettet egy 77-es, majd egy briliáns 170-es kiszállóval, amit a végén egy dupla 9-el megfejel. A szettek állása 2-2.

Az ötödik szett első két legét fej-fej mellett nyerik, majd MVG breakel, de a Barney Army menetel tovább előre és - miközben ellenfele egynyilas duplán csücsül - egy 124-es kiszállóval, majd egy dupla 6-al később már el is viszi azt. Hatodik szett: Gerwen elszalad 2-0-ra, de Barney egy breakkel és egy 82-es kiszállóval kiegyenlít és a meccsgyőzelemért hajít a szettdöntő legben. Gerwen nem véletlen a világelső, a legszorultabb helyzetben egy 135-ös (bullseye, tripla 15, dupla 20) kiszállóval harcolja ki a döntő szettet és az életben maradását.

A hetedik és egyben döntő szettet egy 101-es kiszállóval, majd egy 72-es breakkel kezdi Barneveld, majd MVG egy 10-nyilas (!) leggel életben tartja még a világbajnoki reményeit, de Gerwen a következő legben egy nyilat hibázik dupla 20-ra és ezt megtorolva Raymond van Barneveld kiszáll 96-ról, amivel a mérkőzést is megnyeri. Van Gerwen 105.78-as átlaggal, 11 db 180-ál és egy 170-es kiszállóval a háta mögött kapott ki, miközben Barneynak "csak" 100-as átlag jött össze. Ugye, hogy nem mindig a számoknak van igaza!? Olyannyira nem, hogy a pdc-vb-k történetében ilyen magas átlaggal még soha senki nem kapott ki. MVG, Barny, köszönjük az élményt!

Michael van Gerwen 3-4 Raymond van Barneveld