9 Nyíl

Van Barneveld a pokolból fordult vissza és vb-elődöntős

2016. január 02. 09:52 - Denis Potvin

Az új év első napján négy, egészen magas színvonalú negyeddöntőt láthatott a nagyérdemű, megint a sportág igazi hírverése volt a négy meccs. Egyedűl a címvédő meccse, Gary Andersoné volt nagyon sima. Raymond van Barneveld, a honfitárs Michael van Gerwen legyőzése után Michael Smith ellen is elképesztő nagy csatában, döntő szettben nyert. Hiába volt jobb átlaga Peter Wrgith-nak, Adrian Lewis jutott tovább. Wright legalább az eddigi egyetlen lett, aki szettet nyerrt a korábbi világbajnokkal szemben. Hatalmas csaták, őrült szép kiszállók. Nem kezdődött rosszul az év.

Egy hatalmas csatával, hihetetlen kiélezett meccsel kezdődtek január 1-én a negyeddöntők. Alan Norris és a Phil Taylor kiverő Jelle Klaasen kezdte a délutáni programot. A torna ezen szakaszában már öt nyert szettig tartottak a meccsek és rögtön az első ilyenben végsőkig kiélezett csata volt. Már az első szettben érezni lehetett, hogy itt nem lesz könnyen döntés. Az elsőőt Norris, a másodikat Klaasen nyerte 3-2-re. Norris az elsőben dobta meg a legmagasabb, 121-es kiszállóját. A másodikban két brék után a holland Klaase egy 116-os kiszállót produkált és egyenlített.

A harmadik szettet Klaasen elengedte, a negyedikben egy brék, és megint 2-2, után ismét Alan Chuck Norris volt a jobb és már 3-1-re vezetett, de aki azt hitte, eldőlt a meccs, nagyon tévedett. És akkor Klaasen gondolt egy nagyot és elkezdett zárkózni. Előbb3-1-re, majd 3-0-ra nyert szettet úgy, hogy Norris egy 127-es kiszállónál a bullt rontotta el. 3-3 volt az állás, amikor Norris 2-1-es legállás után egy 76-os kiszállóval megint előnybe jutott.

Klaasen aztán egy 11 nyilas kiszállóval mentett meg a meccset és indulhatott a továbbjutásért. Két leget is nyert, majd a harmadikat is, ezzel a holland 2009 után másodszor jutott el a PDC-világbajnokság negyeddöntőjébe.

17/39  44% Átlag% 20/43  47%

Jött a második elődöntő, és Gary Anderson nagyon simán győzött James Wade ellen. Csak a negyedik szettben ingott meg egy picit, akkor Wade 3-1-re nyert és a legmagasabb kiszállóját, 110-et is akkor dobta. A világbajnok a második, a harmadik és a  hatodik szettet is nullára nyerte, 12-13 nyilas kiszálló voltak és az is beszédes adat, hogy a végén 105,25-ös átlaggal fejezte be a meccset.

16/30  53% Átlag% 6/14  43%

Minden kétséget kizáróan Raymond van Barneveled és Michael Smith meccse volt az est fénypontja. Aholland szenzációs játékot mutatott be, a sírból, 0-3-ról fordítva hozta a meccset úgy, hogy a fiatal Smith-nek a végén még volt egy fellángolása.

Smith egy 180-anassal nyitorr, majd 40-ről kiszállva, egy dupla öttel zárta le az első leget. Barny még egyenlített, aztán egy szenzációs 121-es kiszállóval már 2-1-re is vezetett, de aztán jött egy Smith brék, egy 97-es kiszálló és Smith-é javára lett végül 1-0. Ezt még szomorúan figyelte a nézők között helyet foglaló Klaas-Jan Huntelaar, a holland válogatott és a Schalke futballistája is.

A második szettben egyre nyomasztóbbá vált Smith fölénye, aki már az ötödik 180-asát dobta, 108-as kiszállót is mellé rakva. Majd 0-2 után jött a harmadik szett és Smith tükörsimán nyert három leget, ezzel már csak két szettre került a csodálatos továbbjutástól. De aztán történt valami, és Barny összekapta magát és elkezdett zárkózni. Előbb egy 121-es finissel és a negyedik 180-annal nullára nyerte az első szettjét. Majd Smith hiába dobott kétszer is három tripla húszast, a holland az újabb szettet 3-1-gyel nyerte meg. Jött a fantasztikusa hatodik, 104, 121 kiszállókkal és megint három sima leggel máris 3-3-ra álltak a felek.

A dráma azonban folytatódott, Smith csak kapkodta a fejét, mert van Barneveld egy 64-es checkouttal már 4-3-ra vezetett. De jött az újabb csavar a meccsen Smith brékelt, majd 70-es kiszállóval már 2-1 volt a legek állása, amelyből van Barneveld is behúzott egyet, de végül 4-4-re módosult az állás. Jött a mindent eldöntő 9. szett, amely Smith-nek állt előbb, 82-es, majd 130-as kiszállók után már 2-0 volt a javára. Van Barceneveld szépített, majd az újabb leget nyerve kiegyenlített, így az is biztossá vált, hogy két leggel kellett nyerni. Ez pedig a hollandé volt. Előbb brékelt, majd egy dupla 16-tal eldöntötte a meccset. Smith-nek egy 11, van Barneveldnek öt 12 nyilas legje volt. Őrült nagy csata volt és megint Barny csapott a levegőbe diadalittasan.

20/43   47% Kiszálló% 16/36   44%

Zárásként Adrian Lewis és Peter Wright állt a tábla elé. Megint egy olyan meccset láthattunk, amikor a nagyobb átlagúnak kellett fejet hajtani, és Wright volt. Az első három szett Adrian Lewisé volt, méghozzá elég simán. Wright csak két leget tudott nyerni, pedig az első szettben egyszer brékelt, 121-es kiszállója is volt. Lewis egy 81-es kiszállóval nyerte a második szettet. Harmadik szettben ötven százalékos mutatója volt a duplák dobálásában, világbajnokhoz méltó teljesítmény.

Két hihetetlen izgalmas szett következett. Az elsőben végig előnyben volt és a vb első dartsoa lett, aki szettet vett el Lewistól, de ezzel is csak 1-3 volt az állás. Aztán Wright egy 87-es kiszállójú brékkel kezdett, 2-0-ra vezetett a legekben, de Lewis innen is fordítani tudott és egy szettre került a vb-elődöntőtől. Wrightnak viszont volt még egy fellángolása és 76-ről egy dupla 18-cal második szettet nyerte meg.

A hetedikben aztán minden eldőlt. 1-1 után két brék jött, Lewis a saját kezdősét hozta úgy, hogy Wright kezében, vagyis nyilaiban volt a kiszálló lehetősége, egy dupla öttel Lewis tett pontot a meccs végére, és jöhet szombaton a van Barneveld elleni elődöntő. A másik ágon Gary Anderson és egy másik holland, Jelle Klaasen küzd majd a vb-döntőért.

Adrian Lewis 5-2 Peter Wright