Atomvillanás Londonban

2017. január 02. 00:13 - Denis Potvin

William Hill PDC darts-világbajnokság - 14. nap - az elődöntők (összefoglaló)

Olyan még sosem volt, hogy valaki 6-2-re kapjon ki és 109-es átlag felett dobjon, az ellenfele pedig 114-es átlag felett zárjon. 54 száznyolcvanast láttunk, Michael van Gerwen majdnem kilencnyilasát is. Egy elképesztő nagy dobópárbajt, atomjátékot, egészen hihetetlen, örök élményt az Ally Pally-ben. Nincsenek szavak arra, amit a két holland művelt. Tényleg!

Gary Anderson (SCO) - Peter Wright (SCO): 6-3 (3-2; 3-2; 1-3; 3-2; 2-3; 2-3; 3-1; 3-0; 3-0)

A skót csata úgy kezdődött, hogy nagyon sima meccs lesz. Nem csak azért, mert az első szettet 3-0-ra, nagyon simán nyert Gary Anderson, a regnáló világbajnok, hanem azért is, mert Wright a meccset nyitó 180-a után „csak” hétszer dobott 100 pont felett. Jött a második szett és egy 127-es kiszálló és öt, egymás után megnyert Anderson-leg. Wright ekkor érkezett meg a meccsbe, a szettet még elveszítette, de legalább nyert két leget.

Aztán szettet is, 2-1-re szépített, majd egy hihetetlen izgalmas parti után 3-1-re elment a világbajnoki címvédő, de Wright onnan is fel tudott állni. Ráadásul úgy, hogy 2-0-s Anderson vezetésről állt fel és szépen hozott három leget egymás után. 3-3-ra álltak a felek, és úgy nézett ki, hogy Wright-nak tényleg lehetnek esélyei a meccsen, de Anderson utána bebizonyította, hogy egy cseppnyi sem.

Három brék után Anderson egy csodálatos, a meccs legmagasabb kiszállójával, 158-ról döntötte el a negyedik szettet. Aztán legveszteség nélkül már csak egyre került a sorozatban a harmadik világbajnoki döntőjétől. 121-es kiszállóval nyitott, majd egy hektikus kiszálló csata után már csak egy legre volt tőle. Hátsó pályáról, 47-es kezdéssel indult neki, 40-re tette le magát. Wrigth 16-ról viszont csak egy 8-ast, majd egy 4-est és egy rosszat dobott. Eldőlt, Anderson D10-zel végül befejezte, vb-döntőt játszhat hétfőn.

Michael van Gerwen (NED) - Raymond van Barneweld (NED): 6-2 (0-3; 3-2; 3-1; 1-3; 3-1; 3-1; 3-1; 3-1)

Érezhető volt, hogy egy hihetetlenül motivált Raymond van Barneveld állt a táblák elé. Nem csak azért, mert 3-0-ra hozta az első legét, hanem azért is, ahogy. Előbb 107-ről, majd 131-ről szállt ki. Breakelt is, majd saját kezdéséről behúzta a harmadik leget is. Na aztán jött egy kis erődemonstráció. MvG egy 12 nyilas leggel nyitott, erre két 180-as és egy 11 nyilas leg volt a válasz Barneytől. Sőt, egy 160-as kiszálló igazi zseniális húzás volt, de az 1-2-es legállást is meg tudta fordítani a világelső, Gerwnnek is volt egy 114-es kiszállója. Egészen hihetetlen volt az átlag két szett után, 111,49 Gerwennek és 113,40 Barneveldnek. Hihetetlen, ahogy kezdődött a meccs.

De hát milyen is lett volna, hiszen a vb-döntő volt a tét. Barney hozta az első leget a harmadik szettben, de aztán MvG beindult három leget egymás után nyerve 2-1-re. Aztán Barney 11, majd 12 nyilas leggel válaszolt, 127-es kiszálló is volt közte. Szépített még a világelső, de Barney behúzta a leget. Az ember nem hitt a szemének, még mindig 110-es átlag felett voltak Barneveld 12 nyíllal, aztán a 127-es kiszállóval ment el 2-0-ra és végül 3-1-re nyert és 2-2 volt a szettek állása.

Utána viszont elszaladt van Gerwen, egészen elképesztő volt a sztárok csatája. Az volt a ritka, amikor nem 12 nyíllal fejezte be valaki, az meg még ritkább, amikor egy legben nem volt legalább egy 180-as. Hihetetlen volt látni ezt a két játékos, atomdarts, nincs is jobb szó rá. 3-1-re hozta Gerwen az ötödik, és ugyanennyire a hatodik szettert. Tényleg, olyan nagyon ritka volt az eddigi vb-k történetében, hogy az elődöntőben mind a két játékos úgy jusson el a hetedik szettig, hogy 110 feletti átlagon álljon. Dörzsöltük a szemünket.

Jött a hetedik, Michael van Gerwen számára döntő fontosságú játszma. Gerwen vezetett, Barney még szépített, de onnan nem volt visszaút. A világ jelenleg legjobb játékosa, úgy dobált, hogy arra nem voltak szavak. 3-1-re ledobta Barneyt a pódiumról. 114 feletti átlag és úgy még nem esett ki senki a vb-elődöntőben, 6-2-re kapjon ki és 109 felett legyen az átlag. Vb-csúcs dőlt a 180-asokban is, ezen a meccsen 15-14-re Gerwen nyert, vagyis 29 volt belőle. Csodálatos meccs volt és még csodálatosabb lesz a döntő. Szegény Barney sorozatban három elődöntőt bukott el, de 2016 viszonylag sikertelen éve után visszatért, De marad a nagy kérdés. Egy ilyen év, és 25 tornagyőzelem után vajon sikerül-e Gerwennek megnyerni a világbajnokságot?