Az elmúlt hetekben elég nagy vihart kavart a magyar darts életében a szövetségi kapitány lemondása, aztán az új megválasztása, aztán a kerethirdetés, majd a lemondás. Mindenki, aki ebben egy picit is benne van, osztotta az igazságokat, amiket mi sem ismerünk, vagy talán senki sem, vagy csak féligazságok vannak. Tiszta vizet kell önteni a pohárba, hogy nagyjából képbe legyünk egy kicsit is, hogy megismerjük a tények. Ezért aztán megkértük Bereczki Bélát, a Magyar Darts Szövetség sportszakmai igazgatóját mondja el véleményét. Viszont megkértük a másik oldalról Vereczkey Lajost is, a PDC Europe kelet-európai megbízottját, mint az előző szövetség egyik prominens emberét (még ha nem is volt benne a leváltott szövetségben, de jól ismeri a munkájukat), hogy reagáljon. Ha reagál, azt egy másik cikkben tesszük közzé. Tehát, akkor kérdezz-felelek, első körben Bereczki Bélával.
- Márciusban vettétek át az elnökséget. Mi volt az, amit elsőként megfogalmaztatok magatok előtt?
- A Magyar Darts Szövetség új elnöksége által megbízott „sportszakmai igazgató” vagyok, az elnökségnek nem vagyok a tagja. Az új, közgyűlés által megválasztott elnökség - ami 2018 áprilisában kezdte a munkáját - április 4-i határidővel bízott meg ezzel a feladattal.
- Eltelt öt hónap. Az előző elnökségtől hogyan sikerült átvenni az ügyeket? Mit láttatok, milyen célokban gondolkodtatok?
- A váltás nem tűnt bonyolultnak: dr. Váczi István helyett dr. Pálvölgyi Szilas lett az alelnök, Ziegenhám Medárd helyett Kiss Imre került be az elnökségbe, a megüresedett helyekre pedig Polgár Tibort és Mazzag Lászlót választotta be a közgyűlés. Az izgalmasan eltelt 4 és fél hónap alatt sikerült egyfajta munkamegosztást kialakítani: május végétől Csiza Márton személyében egy tehetséges fiatal főtitkárral is erősödtünk. A fő feladat természetesen a szeptemberi EB sikeres megrendezése, amiről így hat héttel a nyitónap előtt elmondható, hogy egyelőre teljes a siker: 38 ország nevezett, amiből 34 női csapatot is indít, ilyen magas létszámú EB még nem volt a WDF történetében. Az EB előtti napon helyt adunk egy konferenciának is, hiszen a világszövetségre is nagy feladatok várnak. A sportág nézettsége, elismertsége nagyot nőtt, lépést kell tartani a megnövekedett igényekkel. A magyar szövetség nagyon jó példákkal jár elől, gondolok itt mind a sportágfejlesztési elképzelésekre, mind a tiszta, dopping nélküli játék bevezetésére.
- Az előző kapitány, Ziegenhám Medárd hirtelen lemondott. Pont akkor, amikor keretet kellett volna hirdetni az EB-re. Meglepett?
- Van akit meglepett, van akiket nem… A szövetségi kapitányi poszt - mint minden sportágban - nagyon kényes feladat. Választott funkció, tehát a közvélemény erősen kritizálja, még akkor is, ha vannak sikerek, amelyek „betakarják” a vélt vagy valós problémákat. Aki ilyen feladatot vállal, annak illik sértődés nélkül felállnia vagy tudomásul vennie a felállítását.
- Milyen megfontolásból esett Kövesdi Andreára a választás, mint megbízott kapitány?
- Az elnökség döntött így, - nem titok, hogy az én nevem is szóba került. A megbízatása az EB végéig szól, nem irigylem. Sokak véleményét kikérte, de Kövesdi Andrea határozott egyéniség, régi „szakmabeli”, egyedül döntött a csapattagok személyét illetően, és nem volt könnyű dolga.
- Mennyire segített az új kapitánynak az elnökség a válogatott keret kialakításában?
- Az új kapitány Ziegenhám úrtól örökölt egy keretet - nyolc férfi és nyolc női játékos alkotta -, abból jelölte ki a négy-négy játékost - tulajdonképpen 48 órája volt rá -, akik az egyéni, páros és csapatversenyen majd játszani fognak. Hangsúlyozom még egyszer, a jelenlegi elnökség tagjai nem befolyásolták és nem is véleményezték, egyszerűen, ahogyan illik elfogadták a döntését.
- Miért nem került be első körben Székely Pál a válogatottba?
- Anélkül nem lehetne a játékosok között dönteni, hogy ne értékelném az eddigi mutatóikat. Ha én állítottam volna össze a csapatot, akkor megtenném, de így se pro, se kontra nem érvelnék. Akkor sem tettem, amikor az előző kapitány válogatott, és most sem teszem. Ez a mindenkori kapitány gondja és felelőssége, valamint - remélhetőleg - a dicsősége is.
- Kovács Patrik lemondta a válogatottságot. Publikus-e, hogy mi állt az indoklásában?
- Patrik az egyik fiatal tehetségünk, aki előtt szép dartsos jövő áll. A személyes indokokat nem értem - ő nem mondja el. Sajnálom, mert nem szokványos válogatottságot lemondani, majd talán az őt körülvevő edzők-klubvezetők megindokolják ezt helyette is. Jó lenne, ha ez nem okozna törést a fiatalember játékában, hiszen ez egy kitörési lehetőség lett volna számára is.
- Mi a véleményed arról, ahogy a volt elnökségi tagok publikálják a véleményüket az új válogatottról?
- Mindenkit arra biztatnék, hogy a válogatott összeállítását - a kimaradók személyét is - ne kritika, hanem megbecsülés illesse. A keret tagjának lenni is nagyon-nagy bizalom! Akkor segítjük őket igazán, ha a hátralévő szűk másfél hónapban csak a játékra koncentrálva tudnak felkészülni. A darts - mint tudjuk - az egyik leginkább mentális felkészültséget is igénylő versenysport. Jó lenne, ha ezt mindenki szem előtt tudná tartani!
- Kaptatok-e segítséget a volt elnökségtől arra, hogy az Országos Bajnokság, vagy a budapesti Európa-bajnokság sikeres legyen?
- Hogyne, hiszen a versenyszínhely és a szállodafoglalás tekintetében nem is történt változás. Voltak szerződések és megállapodások, amelyek ugyan nem aláírt, de letárgyalt formában rendelkezésre álltak. A munka úttörő részét az előző elnökség megtette - megszerezte a rendezés lehetőségét -, de a munka dandárja a jelenlegi szervezőbizottságra, az irodára és az elnökségre hárul.
- Azt hallottam, hogy az állam 40 millió forintot biztosított az Európa-bajnokság zökkenőmentes rendezésére. Igaz-e, hogy ezt a pénzt a szövetség már elköltötte? Igaz-e az az állítás, hogy mondjuk Glen Durrant-nek az 56-os villamossal kell majd utaznia a vb helyszínére?
- Ezért is jó, hogy elmondhatom: annak köszönhetően, hogy az állam anyagilag is jelentős támogatást ad a rendezvényhez, a szövetségnek nem kell hiteleket felvennie az előzetes kiadások fedezéséhez. Az anyagi helyzet rendben van, - köszönhetően ez a támogatóknak is - tehát egy minden tekintetben sikeres EB elé nézünk. Az angol csapat nem a szövetség által ajánlott csomagdíjat fogadta el - a nevezett országok kétharmada viszont igen -, így jelenleg nem tudom, hogy Scotty Mitchell és Deta Hedman hogyan közlekedik majd a versenyszínhely és a szállása között. Glen Durrant-et nem nevezte a szövetsége, biztosan megvan az indok arra, hogy miért nem. Ennek ellenére lesz jó néhány, a televíziós közvetítésekből is ismert sztár, aki ha nem ül taxiba és nem kér külön transzport lehetőséget, akkor a támogató által kedvezményesen megvásárolható Budapest Kártyával kb. hat perc alatt fog odaérni a verseny színhelyére a szállodájából. Ez egyébként a csomagdíj része, nem pluszköltség, opciós lehetőség!
- Igaz-e az, hogy a Sport TV közvetítette volna az EB-t, de az előző elnökség lemondása miatt a Sport TV is visszalépett? Lesz-e közvetítés az EB-ről?
- Most már elmondhatom: lesz közvetítés, az M4 műsortervében benne vagyunk, az egyeztetések folynak: minden döntő képernyőre kerül, a szombat délelőttiek és kora délutániak élő egyenes adásban, az esetleg későbbiek pedig csúsztatva. Jól haladunk a tárgyalásokkal abban a tekintetben is, hogy a szövetség egyéb fontos eseményei is képernyőre kerülhessenek, de erről még korai jelen pillanatban beszélni, mi bizakodunk… A korábbi elnökség sem a Sport TV visszalépésében sem az új lehetőség kidolgozásában nem játszott szerepet, a feltételezés is „sántít”.
- Az egyik elnökségi taggal beszélve azt az információt kaptam, hogy az első cél a szövetség üvegtiszta anyagi működése. Ez felveti azt a lehetőséget, hogy az előző elnökség nem így működött. Erről mi a véleményed?
- Igen, ez is fontos dolog és ránk váró feladat. Meggyőződésem, hogy az üveg eddig is tiszta volt, csak a kommunikációs hiányosságok miatt lett homályos. Az új elnökségben vannak most hárman is - Filyó Tibor, Polgár Tibor, Kiss Imre -, akik nagy erőkkel és megítélésem szerint nagyon jól végzik a munkájukat abban a tekintetben is, hogy ez a kép mindenki számára, tiszta és világos legyen. Zárójeles gondolat, hogy azt azért tudomásul kell venni, hogy egy támogatói szerződést nem lehet a közösségi média nyilvánossága elé tárni. Már most sokkal jobban működik a tájékoztatás, és ezt a klubok, valamint a blogokat, beírásokat olvasók is érezhetik.
- Mennyi időre van szükség, mire sikerül megértetni a magyar darts közösséggel, hogy ez az arculat, ami most az elnökséget jellemzi egészen más és építő jellegű, mint ami volt? Milyen eszközöket használnátok fel ehhez?
- …és hogy mit tervezünk: szeretnénk a sportág fejlesztésére kapott támogatásokat maximálisan kihasználni, valamint ennek segítségével a szövetség taglétszámát is tovább növelni. Most sem állunk rosszul: van 62 egyesületünk, több mint 1500 tagsági kártyával rendelkező sporttársunk és sok ezer játékostársunk. Őket akarjuk maximálisan kiszolgálni. Olyan versenyrendszert alkotni, ahol a sportolni vágyók és a hobbijátékosok is megtalálják a lehetőségeiket. Támogató segítségével formálódik az „amatőr” verseny és versenysorozat. Ebben óriási potenciál van a szövetség számára is! Az ifjúsági versenysorozat népszerűsége rohamosan nő, a gyerekek tömegével akarnak bekapcsolódni a versenyekbe, már most késében vagyunk az edzőképzés tekintetében. A terv szerint jövőre egyetemi szintű edzőképzés indul, hasonlóan a többi célzós-ügyességi sportághoz. A „profijainkat” itthon is minőségibb versenyrendszerben kell játszassuk - steel és soft szakágban egyaránt -, mert most egy kicsit megrekedni látszik a fejlődés. Ne feledjük: nekünk magyaroknak eddig is voltak ifi eb és vb bajnokaink - Tax Tibor, Fekete Nóra, Bódi Orsolya és még mások is -, akik valahol megálltak, de még róluk sem mondtunk le. Most is vannak - neveket direkt nem mondok, de nagyon bízunk bennük!