Döbbenetes hiba is kellett Price továbbjutásához

2019. december 20. 00:45 - Denis Potvin

PDC-világbajnokság, Alexandra Palace – 7. nap, összefoglaló.

Egészen hihetetlen meccsen jutott tovább Gerwyn Price. Nem kis szakadék választotta el a kieséstől, de az addig kiválóan játszó William O’Connor elkövetett egy olyan hibát, amit talán dartsmeccsen – ezen a szinten biztosan – még sosem láttunk. Egészen máshová kezdett el kiszállózni. Megmutatjuk lejjebb is a lényeget. Aztán kedves szlovén barátunk, Benjamin Pratnemer három meccsnyílról esett ki. Hatalmas meccs volt Dobey és Meulenkamp között is. Steve Beaton pedig zseniálisan játszott. Aki kihagyta ezt a napot, az nagyon bánhatja.

Délutáni szakasz

1. forduló: Justin Pipe-Benjamin Pratnemer 3-2 (2-3, 3-1, 1-3, 3-2, 3-1)

Ahogy azt a bukik is jól megérezték, ez a meccs bizony a végsőkig kiélezett volt. Mondjuk azt is sejtettük előre, hogy ez lesz a vb leghosszabb meccse, így is lett. A két leglassabban dobó játékos összecsapását Justin Pipe nyerte úgy, hogy Pratnemernek három meccsnyila is volt. Ez 2-1-es szettvezetés után annyira megviselte szlovén barátunkat, hogy az utolsót már teljesen elszúrta. Lassan dobáltak ugyan, de Pipe kiváló átlagokat hozott össze. Két 180-asa mellett 171, és 177 pontos dobása is volt, egyszer pedig 118-ról szállt ki. Az öt szettből háromszor Pipe 90 fölötti átlagon teljesített, végül 92,26-on zárt.

Rutin döntött Pipe mellett ma, pedig majdnem saját magát verte meg. A második szettben 40-ről, hat nyílból sem tudott kiszállni, amit a szlovén kihasznált. Bár visszabrékelt, de aztán egyetlen száz fölötti dobást tudott  csak produkálni, a végén pedig 25-ről kétszer is elrontotta a D8-at. Szerencséje volt, mert Pratnemer 20-ról három nyílból sem tudott kiszállni. Pratnemerrel a Czech Openen beszélgettünk, akkor azt mondta felkészült a vb-re. A 87,45-ös átlaga is azért ezt mutatja, de sajnos mentálisan már annyira nem tudott, ezt pedig a meccsnyilai, és az ötödik szettben látottak alapján feltételezzük.

1. forduló: Ryan Joyce-Jan Dekker 2-3 (1-3, 1-3, 3-1, 3-1, 2-3)

Érdekesség, hogy ez a két játékos játszott tavaly a két hölgy indulóval, Anasztaszja Dobromiszlovával, illetve Lisa Ashtonnal. Joyce tavaly csak a negyeddöntőben esett ki, Michael van Gerwen ellen. Az akkori teljesítményből semmi nem maradt erre a vb-re. Legalábbis ami az első két leget illeti, 0-2-re állt, 78-as átlagon, ez a vb eddigi leggyengébb teljesítménye volt. Dekker sem lehetett büszke, de legalább két szett előnye volt. Aztán a harmadik szettre megváltozott a kép. Az addig mélyen tudása alatt dobó Joyce egy 104,2-es szettátlaggal jött vissza a meccsbe. 11 nyilas, 110 pontos kiszállót dobott, és szépített. Aztán ismét hozott egy leget, Dekker közben 118-ról szállt ki, de ekkor ő ült a hullámvasút alján. A döntő szett első négy legében mindenki elvette a másik kezdését. A mindent eldöntőt Dekker kezdte, 120-ra maradt de D20 helyett csak sima lett. Joyce kezében volt a döntés, neki 100 pontja maradt, a sima húsz után jött a T16, de a dupla neki sem. A végén Dekker pedig eldöntötte. Nem ez volt a leglátványosabb meccse a két játékosnak, nem is kicsit tudásuk alatt játszottak.

2. forduló: John Henderson-James Richardson 3-0 (3-2, 3-1, 3-0)

A két hosszú meccs után Henderson villámgyorsan lerendezte ezt a partit. Richardson 83,77-es átlaga már túlságosan kevés volt ehhez a szinthez. Mutatja a két játékos közötti különbséget az is, hogy amíg Richardson 8-szor dobott csak a duplára (3-szor találta el), addig Hendersonnak 23 kísérletéből kilencszer sikerült. Ahogy haladtunk előre az időben, annál meggyőzőbb volt Henderson, végül is simán jutott 93,7-es átlaggal a harmadik körbe.

2. forduló: Steve Beaton-Kyle Anderson 3-1 (3-1, 2-3, 3-0, 3-2)

A korábbi BDO-világbajnok egészen fantasztikus arcát mutatta, Steve Beaton nem kegyelmezett, egészen elképesztő magabiztosan dobta a 180-asokat, amiben Anderson is partnere volt, hiszen a meccs végére 13-ig jutottak el. Ahogy a meccs után is nyilatkozott: „közel 30 év telt el, és én nagyon szeretem a dartsot.” Az a munka, amit ma az AllyPally színpadán végigcsinált, azt kizárólag a dicséret hangján lehet említeni. Amúgy meg tökéletes meccs volt, hiszen Kyle Anderson is elengedte a gyeplőt. Az első szettben egy 142-es kiszállót dobott, amire egy 107-es volt a válasz, ami az első szettet is érte. A második szett egészen zseniális volt. Háromszor egymás után száz feletti kiszállókkal. 2-0-s Anderson vezetés után jött a Bronz Adonisz egy Big Fish-sel, majd egy 133-as kiszállóval, az ausztrál viszont egy 12 nyilas, 116 pontos kiszállóval hozta a szettet.

A következő etapban ismét Beaton dominált, leget sem veszített, csak egyszer csúszott ki az öt körből. A negyedik szettet elég lazán kezelték mind a ketten. Anderson talán már feladta, vagy éppen annyi plusz nem volt benne, hogy egyenlíteni tudjon. A végén Beaton 50 pontról szállt ki, két nyíllal. Ahogy egész meccsen, ismét nagyon könnyedén vágta a D16-ba. Teljesen megérdemelten nyert, és a harmadik körbe jutott.

Esti program

2. forduló: Chris Dobey-Ron Meulenkamp 3-2 (3-1, 3-1, 0-3, 1-3, 4-2)

Fantasztikus meccs volt, és Dobey áldhatja az égieket. Elsőre is megnyerhetőnek tűnt, aztán a második szett után még könnyebbnek. Utána viszont vérverejtékes lett, és bizony Meulenkamp meccsnyíl hibái is kellettek ahhoz, hogy a végén Dobey örüljön. Bár a holland egy 12 nyilas leggel kezdett, utána Dobey nyert hármat. A második körben jött az egyetlen száz feletti kiszálló, amit Meulenkamp dobott meg 120 pontról, szépen. Aztán viszont három nyilat is elrontott a D18-ra, Dobey nem hibázott, és 2-0-ra vezetett.

Jött az első fordulat, Meulenkamp összeszedte magát, 14, 18, majd 13 nyilas leggel szépített. A 18 nyilas azért lett annyi, mert négy nyilat elpazarolt a kiszállóra. Dobey egyre többet hibázott, Meulenkamp meg ügyesen kihasználva egyenlíteni tudott. Az igazi izgalmak ekkor jöttek csak. A holland 2-0-ra ment el a döntő szettben. Ráadásul egy magabiztos, 11 nyilas köre is volt. Ha bármelyik leget nyeri, továbbjut. Az elsőnél 179-en maradt, sebaj ő kezdett. Ráadásul egy 180-nal. De Dobey is, a hollandnak viszont jött a hatodik tökéletes nyíl is. Aztán viszont 65 pont sikerült csak, míg Dobey 139-et dobott, így már lényegesen jobban állt. Meulenkampnak a 76-ot kellett volna kidobnia. T20, 8 és a D4 mellé. Dobey egyenlített.

Ilyenkor van az a lélektani pont, amikor akármit is dobsz, semmi sem sikerül. Így járt szegény Meulenkamp is. A 3-2-es vezetéshez is volt nyila, de azt is elrontotta, mint ahogy az egyenlítést is. Fejben elszállt szegény, és ki is esett. Így érvényesült a papírforma, de mennyi balszerencse, vagy szerencse is kellett hozzá. Nagy meccs volt.

2. forduló: Danny Nopper-Callan Rydz 3-2 (2-3, 3-2, 2-3, 3-0, 3-1)

Szegény Callan Rydz eljutott a továbbjutás kapujába, aztán esélye sem volt, hogy meccsnyila legyen, de még a közelébe sem tudott kerülni. Nagyon szép, ötkörös legek jellemezték az első szettet, közte egy Rydz 160-as kiszállója is. A másodikban csak egy kör volt, ami öt körön túl nyúlt, de a szerencse ezúttal Noppertnek kedvezett. A harmadikban mindenki hozta a kezdését, a végén Rydz egy bullal szállt ki. A negyedikben Noppert egy 12 nyilassal kezdett, majd kihasználta, hogy brékelt, majd Rydz képtelen volt kiszállni. Ekkor talán a fiatal Callan fejben elveszítette a fonalat. Noppert ráadásul 110-es kiszállót is dobott, majd 180-nal kezdte az utolsó kört. Utána nem volt száz feletti dobás, végül Noppert viszonylag nagy előnnyel lezárta a meccset.

2. forduló: Dave Chisnall-Vincent van der Voort 3-1 (3-2, 3-1, 0-3, 3-1)

Érvényesült a papírforma. De. 2011 óta tizedszer találkozott egymással a két játékos. Két éve, a vb-n, a legjobb 64 között Van der Voort nyert, de előtte, és utána hatszor kapott ki Chizzytől. Ez a meccs is neki állhatott volna, ha nincsenek a kiszállók. Beszédes adat, a holland 29-szer dobott rá, Chisnall csak 14-szer, mégis 9-7 lett a mérleg az angolnak. Közel azonos tömeg mellett ez döntő lehet, és lett is. Az első szettben hat nyilat rontott a holland a döntő legben. A másodikban odáig sem jutott. Aztán úgy nézett ki, hogy Van der Voort visszatér, 12, 18 és 17 nyilas legekkel hozta a szettet, de ekkor is nagyon sokat rontott. Ez pedig végleg megbosszulta magát. Chizzy még odaszúrt egy 124-es kiszállót is, a kiszállók miatt végül simán nyert.

2. forduló: Gerwyn Price-William O’Connor 3-2 (3-2, 1-3, 1-3, 3-2, 4-2)

Ez egészen elképesztő meccs volt, amelyet egy végig roppantul frusztrált, rengeteg szektorhibát vétő, és hibázó - a vb előtt Michael van Gerwen mellett a másik nagy esélyesnek kikiáltott - Gerwyn Price nagyon rosszl kezdett. Aztán a „csendes gyilkos” tekintetű O’Connor egészen kiváló kezdése, majd egy visszavonhatatlan hibája határozta meg a találkozó végkimenetelét. Az első szettben Price nyerte az első leget, majd ő dobta az első 180-at is, de aztán hat tökéletes kört O’Connor követte el, aki rezzenéstelen arccal viselte azt is, hogy két 13 nyilas körrel visszajött, de mégis elbukta a szettet. A másodikban az ír továbbra is jól játszott, legfőképpen kiválóan kiszállózott. Miközben Price-nak is összejött egy 102-es kiszálló. O’Connor hozta leget és a szettet is. Aztán valami zavar jött a rendszerben, leginkább Price rendszerében, mert elképesztő hibákat vétett. Szektort tévesztett, nem tudta megdobni a kiszállókat, volt olyan köre, amikor 11 pontot dobott, mint egy elsőhetes amatőr, a 18-at három nyílból sem tudta megoldani. Eközben O’Connor halálos magabiztossággal dobált. Megfordította a meccset.

Price emberemlékezet óta nem dobott ilyen rosszul, hihetetlen feszült volt. 1-1-re álltak a negyedik szettben, és a sorsa múlt a következő legen, amit aztán nagy előnnyel megnyert. 2-1-re vezettek, de a 180-asokban O’Connor 8-1-re állt már ekkor. Aztán az ír kapott egy esélyt, megint Iceman rossz kiszállója után, ki is használta. 2-2-re álltak a legarányban, végül Price behúzta, így döntő szett következett. Azt lehetett látni, hogy Price folyamatosan csóválta a fejét, volt is oka rá. O’Connor viszont nyugodt maradt. Price ekkor dobta meg csak a második 180-asát, az írnek legnyila volt, de ezúttal ő is rontott, Price egyenlített, 1-1. Hihetetlen volt, az ír 2-1-re vezetett, Price még ekkora hibaszázalékkal is 2-2-re egyenlíteni tudott. Innentől már két leggel kellett nyerni a győztesnek. O’Connor viszont elképesztőt hibázott. Előbb nem dobta ki a 4 pontot, majd az egyes szektorra kezdett dobálni, a kamera sem találta a nyilakat, érdemes nézni, nem érti a rendező sem, hol kövesse a nyilat. O'Connor hibázott, Price pedig pedig kidobta a 75 pontot. Az ír elbukta a kezdését, Price kezdett a meccsért. Bele is lendült egyből 170-ről 36-ra tette le magát. A sírból hozta visza. O’Connor elképesztő hibája is kellett ehhez. Price a mai éjszakán örök hűséget fogadott Fortuna istenasszonnyal.