9 Nyíl

Wright a vb eddigi legjobb meccsén jutott tovább

2019. december 29. 17:20 - Denis Potvin

PDC-világbajnokság, Alexandra Palace – negyeddöntők, délutáni összefoglaló

Két negyeddöntő lement a világbajnokság negyeddöntői közül. Némileg hasonlított egymásra a kettő. Abban mindenféleképp, hogy Dimitri van den Bergh és Luke Humphries is 1-4-ről zárkózott vissza, de végül Nathan Aspinall és Peter Wright jutott tovább. Wright 120-as (2017 decembere óta nem volt ilyen magas átlaga), majd 110-es átlagon is állt, 106,44-gyel fejezte be. Zseniálisan játszott. A meccs utáni interjúban tolt egy fricskát Gerwyn Price-nak is, hiszen arra a kérdésre, hogy kit látna szívesen az elődöntőben, Snakebite azt válaszolta, hogy Glen Durrantet. Este folytatás.

Negyeddöntő

Nathan Aspinall-Dimitri van den Bergh 5-3 (0-3, 3-1, 3-1, 3-2, 3-2, 2-3, 1-3, 3-2)

Ahogy tavaly, Aspinall ismét a világbajnokság elődöntőjébe jutott, pedig micsoda hullámvasúton ült a két játékos a meccs során. A belga kiválóan kezdett, rögtön egy 3-0-val húzta be az első szettet. Aztán Asp tért vissza frissebben a szünetről, 12 nyilassal nyitott, 11 nyilas volt rá a válasz, de aztán megint az angol következett két kiváló körrel, és máris egyenlített. Van den Bergh hiába nyitotta egy 180-assal (összesen 24 volt belőle a meccsen), leget is nyert, de megint Aspinall örülhetett. A a negyedik szettben megint a belga volt a jobb, az elején 2-0-ra ment el, 104 ponton maradt, T18, 18 jött, de a D16 nem. Asp pedig kiszállt. Van den Bergh megint a döntő pillanatban rontott kiszállót, a másik oldalon pedig egy 12 nyilas leg jött, meggyőző előnybe került az angol. Sőt, a következő szettet is behúzta, pedig Van den Bergh kezdett, de a döntő legben elbukta a saját pályáját. Ez pedig már akkora előny volt, hogy talán Aspinall is hátradőlt. Fejben biztos. 2-1-re vezetett, tényleg elhitte, hogy meg van a meccs, mégis úgy bukta el, hogy még kiszállóra sem tudott dobni.

Aztán még nagyobb pánik jött, hiszen a belga 15, 14, 15 körös legekkel már látótávolságba került. Amikor egy újabb 180-as után, 12 legből megcsinálta az újabb leget, meg még egyet, már csodáról kezdtek el beszélni az angol kommentátorok is. Aztán elfogyott a belga. Olyan legek jöttek, amikor nem jöttek a triplák, vagy csak akkor, amikor már mindegy volt. Aspinall is lehiggadt, rutinos tudott maradni, két 13 nyilassal megfordította a meccset, és ismét az elődöntőbe jutott.

Luke Humphries-Peter Wright 3-5 (1-3, 0-3, 3-2, 1-3, 1-3, 3-1, 3-0, 1-3)

Egészen félelmetes meccs volt, Peter Wright nagyon régen dobált ilyen jól, félelmetes volt, hiszen 120-as átlagon is állt, az ötödik szett után is 110,24 volt az átlaga. Ez pedig döbbenetes teljesítmény volt. Az igazság az is, hogy Humphries sokáig nem találta önmagát, de így is 102,95-ös átlaga volt. Gondoljunk bele abba, hogy mindezt úgy, hogy az első 180-ast csak a harmadik szettben dobta Snakebite. 13, 12 nyíl-170-es kiszálló, 12 nyíl-124-es kiszálló. A második szettben sem volt megállás, 13, majd 14 nyíl. Humphriesnek is jutott egy kis részsiker, a harmadik szettet behúzta. Kérdés, lehetett-e fokozni a tempót. Lehetett. Ekkor már repkedtek a 180-asok. Érdemes feljegyezni a negyedik szett adatsorát is: Wright 12, 12 (161-es kiszálló), 11 nyíl, Humphries: 11 nyíl.

Nincsenek szavak, szinte csak négykörösöket dobáltak. Az ötödik szettben már csak egyre került a végső sikerhez. Háromszor is 14 nyilas leget dobott, de Humphries egyetlen megnyert legét 11 nyílból hozta. De az ifjúsági világbajnok nem adta fel, 3-1-re hozta a hatodik szettet, olyan játékrész volt megint, hogy mindketten tartották az átlagukat, 102 és 110 felett. Lehet, hogy Peter Wright is eljutott oda, ahová Aspinall, hiszen jelentős előnye után kicsit szétesett a hetedik legre, Humphries pedig ugyanúgy jött fel, most 3-0-ra nyerte a leget, már nagyon közel volt Wrighthoz. Az átlagok ekkoer 106,72 és 100,07 volt. A 180-asokkal is beindultak, Wright volt hat tökéletes dobása, a hetediket nyilat rontotta csak el 18-on álltak ekkor.

Jött a szett, amit Peter Wright kezdett, és a skótnak ekkor már csak arra kellett figyelnie, hogy a saját kezdéseit hozza. Az első kettőt hozta is. Aztán Humphries kezdésénél nagyon együtt voltak, mindketten hibáztak szektort, Humphries visszahozhatta volna a leget, de elrontotta a D16-ot. Wrightnak 25 pontja maradt, 17, majd sima 4, a vége pedig egy D2. Egészen zseniális meccs volt. Snakebite 106,44-es átlagon fejezte be, Humphries pedig a végére száz alá süllyedt, 98,65-ön fejezte be. Említsük meg azt is, hogy a közönség már elégedetlen volt, mert Wrightnak nem jött elsőre a meccsnyíl, Humphries pedig csitította a közönséget. Nagyszerű, sportemberi magatartás volt, remek találkozón nyert Wright.